ZESPÓŁ STOPY CUKRZYCOWEJ

Jedno z najbardziej poważnych powikłań nieprawidłowo leczonej cukrzycy, które może doprowadzić do amputacji stopy.

Stopę cukrzycową dzieli się na neuropatyczną, naczyniową lub neuropatyczno-naczyniową.

Stopa neuropatyczna jest wynikiem uszkodzenia włókien nerwowych w przebiegu cukrzycy, a pierwszymi objawami są mrowienie, pieczenie, drętwienie, uczucie zimnych stóp, zespół niespokojnych stóp, zaburzenia czucia bólu, dotyku, temperatury, wibracji, deformacje stopy pod postacią modzeli, nagniotków, które nieleczone prowadzą do powstania niebezpiecznego owrzodzenia.

Stopa naczyniowa jest wynikiem procesu miażdżycowego w tętnicach kończyn dolnych. Zwężone naczynie zaburza ukrwienie tkanek stopy utrudniając gojenie się owrzodzenia.
Objawia się przede wszystkim tzw. chromaniem przestankowym, czyli bólem kończyny po wysiłku.
Aby potwierdzić miażdżycę tętnic kończyn dolnych konieczne jest wykonanie badania dopplerowskiego naczyń tętniczych kończyn.

Biorąc pod uwagę wieloczynnikowy charakter stopy cukrzycowej konieczny jest w zapobieganiu i jej leczeniu udział zespołu specjalistów, do którego dostęp zapewnia nasza placówka:

Biorąc pod uwagę wieloczynnkowy charakter stopy cukrzycowej konieczny jest w zapobieganiu i jej leczeniu udział zespołu specjalistów, do którego dostęp zapewnia nasza placówka:

 •  

  specjalista podolog prowadzi zabiegi mające na celu zapobieganie powstania owrzodzenia, jak opracowanie modzeli, nagniotków, wrastających paznokci, obcinanie paznokci – pamiętaj chory na cukrzycę w żadnym wypadku nie może wykonywac tych zabiegów sam

 •  

  rehabilitant prowadzi zapobiegawcze i lecznicze zabiegi w stopie cukrzycowej, prowadzi edukację, jak uniknąć rozwoju zespoły stopy cukrzycowej

 •  

  profesjonalny szewc o specjalności rehabiltacyjnej dobiera odpowiednie wkładki oraz obuwie ortopedyczne, które są niezbędne w przypadku nawrotowych modzeli, nagniotków, wykonuje podoskopię, która jest komputerowym badaniem pozwalającym ocenić nieprawidłowe miejsca nacisku stopy na podłoże i dobrać odpowiednie wkładki

W przypadku stopy neuropatycznej z objawami neuropatii prowadzimy nowoczesne metody leczenia: dożylne wlewy kroplowe leków, fizjoterapia, masaże, leczenie swiatłem.

Najistotniejsze jest kompleksowe leczenie zespołu stopy cukrzycowej pod opieką wszystkich specjalistów w jednym ośrodku.

Ponadto w sklepiku medycznym można zaopatrzyć się między innymi w środki pielęgnacji stóp, takie jak kremy, mydła, pudry na bazie naturalnych składników.

Zespół specjalistów

 •  

  lek. Grażyna Popenda – specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

 •  

  lek. Piotr Kostyra – rezydent chirurgii ogólnej

 •  

  mgr piel. Lilla Welzel – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego i podologii